________________
- 32
3. Dambudvipa-praděnápti-parikarma byl džinistický mystický zeměpis Džambudvipa (Indie), obsahující báje o hoře Méru atd.
FOR
4. Dvipapradžnápti-parikerga popisovalo podle džinistických zeměpisných názorů rozličné pevniny a moře, sídla bohů, zvaná Bhavanavásí, Vian55) tarah a Diótiškaḥ. Nakonec vypočítávalo místa, kde jsou džinistic
ké chrámy.
5. Viákhja-pradžápti-parikarme podávalo číselné údaje o devíti základních pojmech džinistické nauky (padárthah).
b) Sútram;
Tato část dvanáctého anga obsahovala zprávu o třistašedesátitřech kacířských názorech o duši, vyvracela cizí názory a podávala přesný džinistický výklad o duši.
e) Prathamanujógaḥ:
Vypravování o šedesátitřech svatých lidech, totiž o dvacetičtyřech tirthamkarech, dvanácti čakravartinech, devíti nárájanech, devíti pratinárdjanech, devíti balabhadrech. 56)
a) čtrnáct púrvagată:
Púrvagata bylo prý čtrnáct, ale podle souhlasného mínění obou sekt byly již v prvních dobách po Mahávírovi ztraceny tím, že upadly v zapomenutí. Jejich obsah známe jen z rozličných zpráv o nich v jiných džinistických spisech. Názvy a obsahy těchto čtrnácti púrvů byly prý tyto:
1. Utpáda-púrvah vykládal o podstatě dravjí ze stanoviska, jak na různých místech a v různých dobách povstávají, trvají a berou zkázu.
2. Agrájaníis-púrvah vykládal o sedmi tattvech, devíti padarthech, Besti dravjích a o věcech, majících nebo nemajících naja (způsob výrazu).57)
3. Virjánuváde-púrvah vykládal o mocech (schopnostech, virjam), prvku životného a neživotného, obou těchto prvků spojených dohromady, o vlivu místa, času, stavu (bháva-virjam) a pokání (kapó-virjam) a o mocech dokonalých bytostí.
4. Astinásti-praváda-púrvah vykládal, jak dravja mohou být z rozličných hledisek (místa, času, podstaty) pokládána bud za jeoucí nebo nejsoucí. V tomto parvu byl prý také podrobný výklad däinistické logické sousta58) vy, tav. sapta-bhangi.
5. Džňáns-praváda-púrvah podrobně vykládal, rosbíral a objasňoval pot druhá správného poznání a tři druhy nesprávného poznání.
1011-5060
6. Satia-praváda-púrvah pojednával o mlčení a mluvení, o druzích mluvení a mluvících, o rozličných způsobech nesprávného a správného mluvení.
Jain Education International
For Private & Personal Use Only
www.jainelibrary.org