________________
novoindického slovesa dhundhná "hledat, slidit", kterého se užívá zejména o hladových zvířatech, např. peech, kteří pátrají po potravě.
Srovnej též "Seeker", Notes on the Sthanakawasi or the non-Idolatrous Shwetambar Jains, 1911.
195 -
51) Srávana Belgola, tj. Belgola érávanů (kací, tj. dainista, jak je asi nazývali okolní nedžinističtí obyvatelé), je vesnice, která leží v Čannarajapatnském talugu Hassanského okresu, v Majsúru. Sloven Srávana rozlišuje se tato Belgola od jiných Belgol, totiž od Hale-Belgola a KodiBelgola. Belgola znamená v karnáṭštině "bílé jezero". V sanskrtských nápisech se také jmenovává Dhavala-saróvarah nebo Dhavala-sarasam, nebo Svétasaróvarah, což vesměs znamená "bílé jezero". Pravděpodobně dostala vesnice jméno po velké, krásné nádrži, ležící mezi dvěma kopci. Kopec na sever od vesnice se nazývá Candra-giri, druhý na jihu vesnice se jmenuje Vindhja-giri. Na obou kopcích jsou chrámy a sochy, které tam postavili zbožní děinisté. Mimo to je tam též velké množství nápisů, ovšem poměrně pozdního data, které však jsou důležitým pramenem dějin církve digambarů. Na Čandra-giri je chrám se sochou dvaadvacátého tírthankara Néni-nátha, který dal postavit král Čámunda-Rádža. Chrám dostavěl jeho syn. Chrám byl dostavěn v desátém století a je vzácným příkladem architektury oné doby. Na vrcholu Vindhja-giri stojí ohromná socha nahého askety, vysoká asi 22 m, nazývaná Váhuvali nebo Bhudžabali, ale nejčastěji Gommat-Svámi ne bo Gommaté svarah. Sochu, která je vytesaná z jediného kusu škváry, dal udělat rovněž Camanda-Rádža koncem desátého století n.1.
A
Podle nápisů byl Váhuvali syn prvního tirthankara Reabha. V boji se svým bratrem zvítězil, ale přenechal pu svou říši a odešel na horu Kallás. Na hoře zůstal stát jako socha, a když tak rok stál, "lijany, vinoucí se kolem větví stromů, zachytily se jho šíje a zahalily jeho hlavu zeleným baldachýnem, pod nohama mu vyrostla tráva a nakonec se podobal velikému mraveništi". Tehdy dosáhl Váhuvali vševědoucnosti a stal se kévalinen.
K této soše a k Śrávana-Belgolu vůbec se pojí veliké množství pověstí a legand. Některé z nich jsou zmíněny k předmluvě k Davva-sangahu, vydanému S. Ch. Ghoshalen ve sbírce The Sacred Books of the Jains, sv. I., Arrah 1917. O Śrávaně Belgole jedná také Cpt. J. S. F. Mackenzie v článku Śravana Belligola, v Indian Antiquary, vol. II., 1873, str. 129-133. V článku podává zejména přesné rozměry sochy Gommaté évarovy a jejích částí, a kromě toho některé pověsti odchylné od pověstí uvedených Ghoshalem na uvedeném místě.
52) Nyní se skoro obecně uznává, že hned při rozkolu někdy v prvním století n.. a pávodní ofrkve vznikly Styři digambaraké školy, toti Nandi-ganah, Séna-ganaḥ, Simha-ganah a Déva-ganah. Z nich prý potom povstaly všechny pozdější digam
1011-5060
Jain Education International
For Private & Personal Use Only
www.jainelibrary.org