________________
65 -
Dravja shrnutá pod pojem adžíva jsou hoota, prostředí pohybu & klidu, prostor s čas.
Adčivah v užším slova smyslu je hmota dili pudgalah. NJAJAVIDŽAJA1297 nazývá hmotou všechny věci (padárthán) nající podobu (rúpi)..Dakladně ji definufe hmotu "Pačás tikája-samajasárah 09, kde se pravi, že hmota jsou předměty (mártán), tj. vše, co lze vnímat smysly, i samy smysly, rozličná těla džívå, fysický podklad rozumu, karma atd.
Hmota je neživá, nemá vědomí, vyznačuje se barvou, dotekem, hmatatelností, chutí a vůní.1307 Jinou význačnou vlastností hmoty je, že je složená, kdežto ažívah je jednoduchý. Hmota se skládá z malých částeček zvaných okandhah, jež současní ažinisté srovnávají a vědeckým pojmem molekuly. Ještě menší částečka hno ty než skandhah je aauh, atom, zvaný někdy také paramánuh, naprostý atom. Ovšem tímto pojmem se označují nejmenší částečky hmoty jenon tehdy, když trvají samy o sobě, nespojeny v shluky celistvých předmětů. Jsou-li tyto částečky sloučeny v nějakém celku, nazývají se pradési. Predéśah je vlastně jednotka prostorová, Již atom (anph) hmoty vyplňuje, a to vždy jeden atom jeden pradés. Atomy hmoty se však mohou sdružovat v skandhy, jež zaujímají několik pradést. Proto možno mluvit o hno tě i že má jediný pradés (mluvíme-li o stavu atomickém), i že má mnoho pradébů (mluvíme-li o stavu obecném).-317
Podle atavu skandhi rozeznává džinismus šest stavá hnoty. Stay velmi hrubý (&tisthứlah), rovná se přibližně skupenství pevnému podle moderních fysikálních teorií. Pro tento stav je význačné, že hmota tohoto stavu když je rozdělena, nemůže se sama spojit, nýbrž potřebuje nějaké jiné hroty, ně jakého pojitka. *vijana-sárah" uvádí za příklad zemi, hory, železo ap.
Stav hrubý (sthúlan) je stav věcí, které když jsou rozděleny, opět be mohou samy spojit, tędy látek polotuhých a tekutých. "Ni jama-sáran" uvádí za příklad máslo (ghi), vodu, olej atd.
Stav hrubý se sklonem k jemnému (sthúla-súkšmab) dodává hmotě zdání tělesa v hrubém stavu, jež se však nedá zachytit. Napt. etia, sluneční záře.
Stav jemný se sklonem k hrubému (súkšmg-sthúlan). Tinto stavem se vyznačujf neviditelné hmoty, jež však svým původem jsou hrubé. Do této skupiny náleže31 hmoty, které unikají zraku, ale jsou předmětem ostatních čtyř smyslů, tj. jsou vni nany huaten, sluchem, chutí nebo čichem. Jsou to zejména vzduch, jejž v pe doba větru vnímáme tělem, amaten, a dále rozdičné zápachy, zvuky & vůně.
Hmota ve stavu jemném (súkšman) nemůže být vnímána smysly. Je to ona látka, jejíž molekuly skládají karme..
1011-5060
Jain Education International
For Private & Personal Use Only
www.jainelibrary.org