________________
. 94 -
Mimo obyčejných předmětů poznání znají džinisté ještě tzv. viaidžanae, neurčitý předmět, jež je předmětem jedině tzv. avagraha, čili smyslové ho zachycení.301) Toto vjaňaženam se vymyká podle ažinistické nauky dosahu zrakového poznání a mysli.302) Proto je možné jen čtyřice togm případů poznání vjanažana, které je nutné přidat k poznání smyslových předmětů, &lož dostaneme celkem 336 případů mati-džñána.
Sruta-džňánam je poznání zprostředkované, které måže být podáno slovy (ahakšarátmakam). Poznání podané slovy je možné jen nezi rozumnými bytostmi. Mezi bytostmi, které postrádají rozum je možné jen podání nevyjádřené slovy. Ovšem rozumem nadané bytosti jsou schopny podání nevyjádřeného slovy též. Toto podápí nevyjádřené slovy se nazývá někdy také lingad žá nebo linged žanjam, tj. podání zprostředkované znaneníni jako opak podání zprostředkovaného slovy, které se nazývá také sabdad žá nebo sabdadžanjam.3037
Sruta-džñánam se rozeznává dále na kanonické, ahga-praviếtam, pokud je podáno ve dvanácti džinistických angech, které tvoří džinistický náboženský kánon, a na nekanonické, angavábjam, jež není obsaženo v uvedeném kánonu.14
Avadhi-džňánar, vidění (vise) předmětů vzdálených a smysly nedosažitelných. Toto visonářské poznání je bud vrozené, jak je tomu u bohi a pekelných bytostí, nebo získané potlačením, utlumením nebo odvrhnutím karmanové látky z duše. Vrozené avadhi-džňánam se nazývá bhava-pratjajam, získané se nazývá kšajopasana-ninittakam nebo gung-pratieje, získané zásluhou.
získané ayadhidžñánar je šes terého druhu:
1. Takové, jež člověka všude doprovází - anugámí. 2. Takové, které člověka nedoprovází, a je tím omezeno na místo, kde ho
bylo dosaženo - ananugámí. 3. Vzrůstající - vardhamánem. 4. Slábnoucí - nijamánan. 5. Stálé - avastihitam. 6. Měnlivé - anavasthitam.
Mimo to rozeznávají ažinisté vůbec u avadhi tři stupně intensity, totiž částečné visionářské poznání (déga avadhih), vyšší visionářské poznání (parama-ayadhih), plné visionářské poznání (sarva-avadhin).
Poslední dva stupně se rozvíjejí až k naprosto dokonalému poznání, vševědoucnosti (kévaladžňánam). Obě jsou stálá, neměnná a nelze jich již ztratit. Naproti tomu désa-avadhih není trvalé a je možno je zase ztratit.
1011-5060
Jain Education International
For Private & Personal Use Only
www.jainelibrary.org