________________
- 53 -
Místo to uvádí vlastně devět vlastností, kterými je obdařen džívah./ ale tím právě je vymezen jeho poměr k neživotnému prvku, adživu. Vlastnosti tyto jsou:
1. Životnost (bhavati) 2. vědomí sebe (détaná) 3. schopnost vnímat a uvědomovat si (upajógah) rozum 4. životný prvek je svým vlastoin panen (viberitah prabhuh) 5. je tvůrcem svých vlastních karman (karta) 6. užívá ovoce avých vlastních čimi (bhoktá) 7. je vtělen a tím má stejný rozesh jako tělo (déhamátrab) 8. je nehmotný (amúr ten; na ni múrtó) 9. je spojen s karmany (karna sajuktan)</
Jednodušší formou tutéž teologickou zásadu vyjadřuje svÁM KÁRTTIKĖJAR ve svém díle "Anupréktá-álóká", kde v slóku 184 praví: "prvek životný ve spojení s tělem koná všechny skutky.
NÉMICANDRAR *Dravja-sangrahu", 3., vymezuje ještě džíva ze dvou různých stanovitek, totiž ze stanoviska obecného nazírání (vjavahára-najan) a ze stanoviska vědeckého (niádaja -najah), 2 prvního stanoviska džívah je, co má čtyři Zivotní projevy (pránah), totiž smysly (indri jam), sílu (balam), život (ájuh) a dech (ána pránah). Z druhého stanoviska nazývá se džívan, co má vědomí (détaná).
Z těchto džinistických výměra vidíme, že se pojem džíva nekryje úplně
in slova smyslu, že je to pojem svého druhu jediný, výhradní vlastnictví džinismu. Přes to, když si uvědomíme všechny rozdíly a při náležité opatrnosti vystačíme pro překlad toho to pojmu se slovem duše. Jinak mižeme ten pojem vystihnout i slovy "Životný prvek" nebo "Životodárny". vždy si však musíme uvědomovat, že tento prvek má jakousi hmotnost (přizpůsobuje se rozměrem svému tělu), nemá však tvar.957 Duše může trvat bud ve stavu dokonalém (siddhah) nebo ve stavu vázanén na neživou hmotu, které dodává života, a s ní být předmětem přerozování, koloběhu života (samsári)..
Samsárí džívah se nám jeví jako živá bytost; tedy ne pouhá duše. Proto někde, kde džinistické spisy mluví jen o džív'ech, a maji na mysli tento zvláštní druh džíva, nemůžeme překládat pojem džívah sloven duše, nýbrž se musíme odchýlit od jednoty, která je v džinistických teologických spisech, a označovat tento druh džívá jako živé bytosti.
Duše v každém stavu ná schopnosti poznávací (darsanan) a uvědomovací (ažránam), dohromady nazývané upajógah. Ve stavu dokonalosti (jako sidaha
S.
- -
1011-5060 ational
For Private & Personal Use Only
www.jainelibrary.org