________________
- 19 -
Zivot Mahávírav, třebaže je zahalen bájemi o stejně jako život ostatnich. ažinů, můžeme přece rekonstruovat a popsat na základě džinistických zpráv, kontrolovaných zprávani nedzinistickými. Jsou to zejména zprávy buddhistické, které nám podávají důkazy, že Mahávírah byl historická osoba'!? a že džinismus byl hned od počátku samostatná soustava, nemající nic společného a buddhismen, jak svého času tvrdili a snažili se dokásat někteří evropětí učenci.28)
Na základě historických pramenů, jež máme nyní po ruce, s plnou jistotou můžeme tvrdit, že Vardhamánó Náttaputtó, zvaný tádovým jménem Maháyirah, byl starším součastníkem Gótama Buddhy, a že jeho reforma vyrostla ze stejných, nebo alespoň podobných předpokladů, jako vystoupení Buddhovo. Víme také, že Mahaviran měl snazší práci než Buddha, protože se přidržel starého řádu Nirgrantha (v páli a prákrtě Niganthó), o nichž se buddhistické spisy opět a opět zmiňuji jako o úhlavních nepřátelích, uvádějíce i jméno jejich vůdce, Nátuputtó nebo Nátiputtó, a zmiňujíce se 1 o tom, že zemřel v Pávě, což se shoduje úplně s tradicí ažinis tickou.
.
.
:
Narození Mahávírovo klade běžná džinis tická (svétámbarská) tradice do r. 599 př.n.1., kdežto prof. H. Jacodi posunuje je do let 477-6, čímž přibližuje Maháyira bliže k Buddhovi. Digambarové za to posunují rok narození Mahávírova ještě dále do minulosti, a to do r. 659 př.n.1. To se však nezdá pravděpodobným, protože to odporuje tradici buddhistické, že oba náboženští velikáni byli současníci a Bokové. Podle tradice se Vardhamanah narodil v předměstí města Vaiệálí, zvaném Kundagrámam, z kšatrijského klánu Nája (Džňátah). Byl druhý syn Siddhartha a Trikály. Podle tradice své támbard žil prý až do svého třicátého roku v rodině, oženil se s Jaśódou, s níž měl dceru Anodždžu. Po smrti svých rodica se svolením staršího bratra vstoupil do řádu mnichů Párávových, podrobil se obvyklým vstupním obřadům (aikša), a vzal na sebe všechny přísné povinnosti, předepsané řádovou disciplinou. Po třinácti měsících řádového života odložil prý i oděv. Po dvanácti letech mnišského života došel prý vševědoucnosti (kévala-džñánam) a začal kázat nauku, která byla zdokonalenou naukou Pérsvovou. Tradice své tambarů klade toto veřejné vystoupení Mahávírovo do r. 557 př.n.l. Mahávírah kázal potom prý plných třicet let až do r. 527, kdy zentel v městě Páva-purí.29
zdá se, že Mabávírah v době oněch dvanácti přípravných let neodával se pouhému rozjímání o lidských atrastech, a jak dojít vykoupení z nich, nýbrž asi studoval důkladně náboženství, k němuž po rodičích náležel, totiž učení Párévovo. Když se stal členem mnišského řádu Párávova, usiloval hned od počátku, jak se zdá, aby jej zdokonalil a nauku prohloubil.
Veche
Věechno ostatní, co se vypravuje o životě Mahávírově v rozličných životopisech džínů, jsou jen báje, které jsou ve shodě s džinistickým logismem upra
1021-5060ational
For Private & Personal Use Only
www.jainelibrary.org