________________
Z novějších v Evropě vydaných knih o džinismu uvádím Helmuth von GlaseLapp: "Der Jainismus", 1926.
Velmi důležitý spis je také "Studies in South Indian Jainism" od M. S. Ramaswami Ayyangara 8 B. Seshagiri Rao. Madras 1922). Tato kniha je, ní soustavný výklad dějin rozšíření džinismu a již. Indii, hlavně na základě prameni tamilských a karnátských. Také sem náleží u. D. Barodia: "History and Literature of Jainism", (Bombay 1909).
Souborný výklad džinismu ze stanoviska historického podává slánek Jarla Charpentiera: "The History of the Jains" v Rapsonově díle "The Cambridge History of India", vol. I.: Ancient India, (Cambridge 1922), kap. VI., str. 150170.
Velice cenná monografie, která nám objasňuje některé stránky styku s indickými muslimy, zejména pak s mughalskými panovníky, je gudžarátská kniha "sóriávara ané Samrat" od Munirád že vidjávidžaje, (Bhavnagar 1920). Kniha se zabývá cestani džinistického světce Harividžaja Súriho a jeho styky s císařem Akbaren.
V nové době se v Indii objevují spisy o džinismu, které mají značně propagační ráz a jejichž spisovatelé jsou džinisti. V těchto spisech je obyčejně uloženo velmi mnoho cenného materiálu, třeba že nejsou vžảy zpracovány vědeckou metodou, a mnohdy zabíhají do bezúčelných polemik a jsou přeplňovány ukázkant z jiných náboženství, obyčejně čerpanými z druhé i třetí ruky. K nim náleže jí také překlady a některá vydání textová, doprovázená překlady a výklady. .
Na prvém místě tu stojí spisy Chempat Rai Džaina: "The Practical Path", (Arrah 1917), "The Key of Knowledge" (druhé opravené vydání Arrån 1919), "Confluence of Opposites" (Arran 1921). K nim se druži Njájavidža jův "Adbjátma Tattváloka. The Spiritual Light". Translated into English with General Notes by Motichand Jhaverchand Mente. With an Introduction by Motichand Jhaverchand Menta. (Bhavnagar 1920). Adbjátna Tattválokah je sanskrtská báseň o 8 odašlenich, v nichž spisovatel probírá aforisticky základní zásady džínistické nauky. K básni napsal sám autor obšírný gudžarátský komentář. Doplně ný výtah tohoto komentáře je jeho spisek "Džai nadarśan* (Bhavnagar 1919).57 Komentář, a ještě lépe spisek "Džainadaréan", podává úplnou soustavu džinis tického náboženství, nevyjímaje ani soustavy logické, která je velmi důležitou součásti džinistické nauky a ve které je Njájavidxja mistrem na slovo vzatýn. Spis sám sleduje cile apologetické, uvádí vždy protichůdná mínění a vyvrací je, nikde vě ak nejmenuje soustavu, která se drží takového protichůdného mínění. Nejnovějčí dílo Njájavidžajovo je báseň "Njájakusumáňažalih", vykládající a logicky zdůvodňující džinistickou nauku. Báseň přeložil do gudžaratštiny a angličtiny, opatřil
1011-5060onal
For Private & Personal Use Only
www.jainelibrary.org